Laser District 8 News
[Home] [News] [Regatta Schedule] [Contacts] [Classified Ads] [Instructional Videos] [Notes From the Winners] [Guide to New Racers] [Links] [Photo Albums] [Videos]

 

Revised August 31, 2017

 



Feel free to pass the word. We're giving frostbite fleets a discount on Drysuits until November 23, 2017.

Gill Drysuit normally $599 your price $480

Stohlquist Drysuit normally $499 your price is $424

 

Sailors also receive a 15% discount on any fleece, base layers, or gill gear with purchase of a drysuit.

Orders can also be placed over the phone in the store.

Don't forget! Our staff is here to help if you have questions about sizing or accessories we recommend.

Here's to another great Frostbiting season!

 

Dinghy Shop Inc.
At the South Bay Sailing Center 
Home of the South Bay Watersports Assoc.
334 S. Bayview Ave. Amityville NY 11701
Tel: 631-264-0005



Laser Masters World Championships, Split, Croatia - Local District 8 sailors competed in the Masters Worlds!  Mike Matan scored an 11th in the Standard Rig Masters Division, Rudy Ratsep scored a 7th in the Radial Grand Masters Division (with a bullet in race 2!), and Ryo Sakai scored a 16th in the Radial Masters Division (with a 2nd in race 4!)  Click HERE for link.


Race Report : 2017 NBIBCLRA Almost Labor Day Regatta - September 2
by Bud Rogers

Today 35 Lasers made it to the line on beautiful Noyac Bay.  The wind gods provided a light wind challenge, with 4-8kts from the SSE, and also from some other places, or not at all.  Victories went to those who kept in clear air and kept their eye on the next puff. 

Our superior RC, led by PRO Marty Knab, with Mary Ann Eddy, Doug Culver, Lisa DelFavero and Steve Kenny kept the marks in the right places as the wind moved around and got off 5 good races.  On shore Cynthia, Maggie, Magnolia, Don and Melissa prepared a fantastic spread.  

And our Scorer, Izzy, did her usual excellent job.

And there was birthday cake to celebrate our PRO's birthday!!

Congratulations to everyone for a great day of sailing.  Here are your results, with a few corrections to the tiebreakers--

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rank
Rig
M/F/J
Sail No
3 Digits
Skipper
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Total 
1
 
 
200528
0528 Ryosuke Saki
2
1
1
1
1
 
6
2
 
 
170369
0369 Julian Barrowcliffe
1
5
5
3
14
 
28
3
 
 
E/3
3 Aytug Ulandi
7
3
15
2
6
 
33
4
R
 
105813
5813 Rudy Ratsep
9
2
8
7
10
 
36
5
 
F
186474
6474
Sara Nightingale 
3
7
9
25
2
 
46
6
 
F
174320
4320 Anne Dangy
5
6
16
14
8
 
49
7
 
 
162020
2020 Ted Cremer
15
10
13
10
3
 
51
8
R
 
208095
8095 Lindsay Hewitt
12
21
2
4
17
 
56
9
 
J
162279
2279 Jake O'Brien
17
15
6
17
4
 
59
10
 
 
156
156 Bob Terry
6
4
18
21
11
 
60
11
 
 
188581
8581 Bud Rogers
4
13
19
9
15
 
60
12
R
J
145667
5667 Connor Rust
23
8
11
13
5
 
60
13
 
 
554
554 Ryan Lewis
8
14
3
19
20
 
64
14
 
 
204822
4822 Arthur Leiz
11
9
17
8
19
 
64
15
 
 
1
1 Henry Millette
19
20
10
6
12
 
67
16
 
J
142607
2607 Colin Hosking
25
11
12
5
21
 
74
17
 
 
206085
6085 Tim Culver
16
18
14
11
16
 
75
18
 
J
11165
1165 Liam Kenny
14
22
7
12
22
 
77
19
 
J
130382
0382 Jean Michel
27
17
4
23
7
 
78
20
 
J
86
86 Bryce Linker
18
16
26
15
9
 
84
21
 
 
7
7 John Breuer
13
12
21
16
27
 
89
22
 
 
173655
3655 Fernando Gonzalez
20
27
20
18
18
 
103
23
R
J
162137
2137 Jarred Hosking
24
19
23
27
13
 
106
24
 
F
153085
3085 Joan Butler
10
25
28
22
25
 
110
25
 
 
115170
5170 James Burrell
22
23
30
20
26
 
121
26
R
J/F
9
9 Laura O'Brien
21
26
22
28
31
 
128
27
 
J
1885811
5811 Dylan Disunno
28
24
29
26
28
 
135
28
R
J/F
188584
8584 Sophia copeman
29
29
25
32
24
 
139
29
 
 
Superica
rica Eduardo Sanchez
31
28
27
24
29
 
139
30
 
 
174562
4562 Alex Navin
30
30
32
31
23
 
146
31
R
F
181241
1241 Suki Muller
33
31
24
29
30
 
147
32
 
 
161122
1122 Michael Untermeyer
32
32
31
30
32
 
157
33
R
F
Corner
rner Sarah Alford
37
33
33
33
33
 
169
34
 
 
A
A Barry Allardice
26
37
37
37
37
 
174
35
R
 
094
910 Kaan Karakaplan
37
34
37
37
37
 
182

Junior Sailor Results
Rank
Rig
M/F/J
Sail No
3 Digits
Skipper
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Total 
1
 
J
162279
2279 Jake O'Brien
17
15
6
17
4
 
59
2
R
J
145667
5667 Connor Rust
23
8
11
13
5
 
60
3
 
J
142607
2607 Colin Hosking
25
11
12
5
21
 
74
4
 
J
11165
1165 Liam Kenny
14
22
7
12
22
 
77
5
 
J
130382
0382 Jean Michel
27
17
4
23
7
 
78
6
 
J
86
86 Bryce Linker
18
16
26
15
9
 
84
7
R
J
162137
2137 Jarred Hosking
24
19
23
27
13
 
106
8
R
J/F
9
9 Laura O'Brien
21
26
22
28
31
 
128
9
 
J
1885811
5811 Dylan Disunno
28
24
29
26
28
 
135
10
R
J/F
188584
8584 Sophia Copeman
29
29
25
32
24
 
139

Female Sailor Results
Rank
Rig
M/F/J
Sail No
3 Digits
Skipper
Race 1
Race 2
Race 3
Race 4
Race 5
Race 6
Total 
1
 
F
186474
6474
Sara Nightingale 
3
7
9
25
2
 
46
2
 
F
174320
4320 Anne Dangy
5
6
16
14
8
 
49
3
 
F
153085
3085 Joan Butler
10
25
28
22
25
 
110
4
R
J/F
9
9 Laura O'Brien
21
26
22
28
31
 
128
5
R
J/F
188584
8584 Sophia Copeman
29
29
25
32
24
 
139
6
R
F
181241
1241 Suki Muller
33
31
24
29
30
 
147
7
R
F
Corner
rner Sarah Alford
37
33
33
33
33
 
169

 

 

Race Report : 2017 Laser Masters North Americans
by Lindsay

we had about 85 boats from Miami to Canada  ..beautiful spot just west of buffalo on north shore of lake erie looking over at many windmills on U S side  which barely moved during our three days –like Sayville we were stuck on backside of high with virtually no wind –normally a sw sea breeze kicks in with great waves (Lake Erie is a big chunk of water!!) Buffalo Canoe club did wonderful job considering conditions and they could not have been more gracious

 

 

Race Report : 2017 District 8 Grand Prix - Saturday-Sunday, August 26-27 at Sayville Yacht Club
by Bob

Once again, the able team at Sayville YC hosted our District 8 Grand Prix.  Saturday saw the wind die out (at Sayville, really?) leading to a two hour postponement 'til the southerly came in. 

The new breeze was light, but the RC managed to get four windward-leeward races in. 

 

Racing was followed by a BBQ and beer, courtesy of our sponsor, the Great South Bay Brewery.  (no beer for the juniors, sorry!)

 

Sunday opened to light northeast wind again, but the southeasterly came in and built to about 12 knots by race 2.  The RC started us off with W-L courses, with a triangle for the last race in the building breeze.  The famous Blue Point square waves were present throughout, mostly driven by the action of the ferry wakes against the shallow bottom.  Managing the lumpy water in the light air really demonstrated the skill of all the sailors.

Lots of blue claw crabs were floating just below the surface.  My apologies to the crab I smacked with my daggerboard in race 4!

 TJ Danilek topped the field in the Radials, while yours truly scored in the full rigs, thanks to the drifting conditions on Saturday.

Many thanks to the numerous volunteers that made this event possible, from the always professional RC to the party hosts.  Beautiful trophies, shaped like Laser rudders, finished off the day.

2017 Laser District 8 Grand Prix Results  
Laser Full (4 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Grand Master 7156 177156 Terry, Robert 1 1 1 1 3 [4] 1 3 11.0
2 Master 2101 172101 Heintz, Bill 2 2 2 [3] 2 1 3 1 13.0
3 Grand Master 2020 162020 Cremer, Ted [4] 3 3 2 1 2 2 2 15.0
4 Open 5170 115170 Burrell, James 3 [4] 4 4 4 3 4 4 26.0
 
Subdivision: Laser Full Grand Master (4 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Grand Master 7156 177156 Terry, Robert 1 1 1 1 [2] 2 1 2 9.0
2 Grand Master 2020 162020 Cremer, Ted [2] 2 2 2 1 1 2 1 11.0
Subdivision: Laser Full Master (2 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Master 2101 172101 Heintz, Bill [1] 1 1 1 1 1 1 1 7.0
Subdivision: Laser Full Open (2 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Open 5170 115170 Burrell, James [1] 1 1 1 1 1 1 1 7.0
Laser Radial (13 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Junior 9624 209624 Danilek, Tj 1 2 [6] 1 1 1 1 1 8.0
2 Junior 2120 212120 Wallace, Matthew 2 3 4 2 2 7 2 [9] 22.0
3 Master 8886 188886 Sakai, Ryosuke 5 6 3 4 3 2 [8] 3 26.0
4 Junior 5667 145667 Rust, Connor 3 [7] 1 5 7 4 6 4 30.0
5 Grand Master 5813 105813 Ratsep, Rudolph 6 5 7 6 4 [11] 3 2 33.0
6 Junior 0443 190443 Priebe, Matthew [8] 8 2 3 6 5 4 8 36.0
7 Junior 4166 194166 Eastman, John 4 4 5 [8] 8 3 5 7 36.0
8 Junior 0435 190435 Chisari, Nick 7 1 [8] 7 5 6 7 6 39.0
9 Apprentice Master 5445 205445 Gontcharova, Natalya 10 9 [11] 9 10 8 9 5 60.0
10 Junior 1592 211592 Himsworth, Owen 9 10 9 10 9 9 10 [12] 66.0
11 Open 5 5 Millette, Henry [12] 11 10 11 11 10 11 10 74.0
12 Grand Master 1241 181241 Muller, Suki 11 12 12 12 12 13 12 [14/DNF] 84.0
13 Junior 4492 154492 Donnell, Nora O [13] 13 13 13 13 12 13 11 88.0
 
Subdivision: Laser Radial Junior (8 entries)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Junior 9624 209624 Danilek, Tj 1 2 [5] 1 1 1 1 1 8.0
2 Junior 2120 212120 Wallace, Matthew 2 3 3 2 2 [6] 2 6 20.0
3 Junior 5667 145667 Rust, Connor 3 [5] 1 4 5 3 5 2 23.0
4 Junior 0443 190443 Priebe, Matthew [6] 6 2 3 4 4 3 5 27.0
5 Junior 0435 190435 Chisari, Nick 5 1 [6] 5 3 5 6 3 28.0
6 Junior 4166 194166 Eastman, John 4 4 4 [6] 6 2 4 4 28.0
7 Junior 1592 211592 Himsworth, Owen 7 7 7 7 7 7 7 [8] 49.0
8 Junior 4492 154492 Donnell, Nora O [8] 8 8 8 8 8 8 7 55.0
Subdivision: Laser Radial Apprentice Master (1 entry)    Scoring: OneDesign
Position Subdivision Last 4 Sail Name Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Points
1 Apprentice Master 5445 205445 Gontcharova, Natalya [1] 1 1 1 1 1 1 1 7.0

   

Photos courtesy of Paul MacMenamin.  For more pics, go to: https://sycphotos.smugmug.com/Sailing-2017/Laser-District-8-Grand-Prix-2017/


Race Report:
Ward Bell Memorial Regatta, Hempstead Harbor Club, Glen Cove - August 19, 2017

1:00 PM scheduled race time saw a typical North Shore summer doldrum - but never say die!  After a couple of hours, the wind came in from the west, and the Race Committee got off three races.  We were joined by the RS Aeros.  Great folks at this club - we always have a lot of fun there. 
Laser District 8 Regatta August 19, 2017 Race Committee Andy Davies Mark Boat Peter Budraites Jr.
      Peter Rapelje   Drew Davies
      Bruce Levinson    
      Luddie Waage    
      Meredith Brosnan    
1 Ryo Sakai 4 1 1      6
2 Greg Hayes 1 4 6      11
3 Graham Hagger 6 3 4      13
4 Dave Rapelje 2 5 7      14
5 Bob Terry 11 2 2      15
6 Sasha Tichter 10 6 3      19
7 Bill Banks 5 11 5      21
8 Jim Riordan 8 7 8      23
9 Bob Canavan 7 8 9      24
10 Chris Lucas 9 9 11      29
11 Paul McCann 3 DNF DNF      29
12 Bryan Aweh 12 10 10      32
  Lindsay Hewitt DNC DNC DNC  




Race Around Shelter Island
Southold Yacht Club | July 08, 2017

 

Laser
Series Standing - 1 race scored

Division: (7 boats)
Pos Sail   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
204822   91.1   Arthur Leiz   NBIBCLRA   03:57:02   1   03:57:02   1  
1  
03:57:02
2  
182362 USA   91.1   Cole Colby   Shelter Island Yacht Club   04:09:41   2   04:09:41   2  
2  
04:09:41
3  
28664   91.1   Don Duthaler   None   04:21:57   3   04:21:57   3  
3  
04:21:57
4  
288000   91.1   Stephen Cosola   Southold Yc   04:24:23   4   04:24:23   4  
4  
04:24:23
5  
183779   91.1   Jonathan O'Brien   Huntington Yacht Club   04:52:01   5   04:52:01   5  
5  
04:52:01
6  
205408   91.1   Frank Ciriello   None   04:54:57   6   04:54:57   6  
6  
04:54:57
7  
196112   91.1   Kenny Preston   Southold   NO TIME   8/DNF   04:55:57   8  
7  
04:55:57
 
 

 

Race Report: The 20th Annual NBIBCLRA July 4th Regatta
The wind defied the predictions by delivering a reasonably consistent 5-8kts from the WSW, with some major right shifts to keep everyone on their toes.  37 racers came to the line to compete is six races.  The fleet of mostly full rigs included 6 Junior sailors and 7 female sailors. 

Special thanks to Marty, Dan, Doug, Sarah, Maggie and Nick for great on water management and to Izzy and Al for superior scorekeeping   Also special thanks to Cynthia, Molly, Lizzy, Alex, and everyone else who contributed to the sumptuous post race feast .  Also thanks to the Breakwater Yacht Club for providing the RC boat, 5 loaner boats and a number of junior racers! 

Here are the results for (i) juniors, (ii) females and (iii) all sailors on a combined basis.  Congratulations to this year's winners, who will find their names on the perpetual trophy and to everyone else who raced.   

Another Great Day on the Water.  Remember that Friday afternoons are for Lasers all summer and on the Saturday of Labor Day weekend we hold the Almost Labor Day Regatta. 

NBIBCLRA July 4th 2017 Regatta
Rank Rig M/F/J Sail No 3 Digits Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total  Final
1 554 554 Cris Brodie 1 8 8 1 5 2 25 17
2 189 189 Gabe Hannon 2 10 6 8 1 4 31 21
3 200528 0528 Ryosuke Saki 10 2 14 3 2 5 36 22
4 F 186474 6474 Sara Nightingale  4 7 5 4 3 9 32 23
5 209364 9364 Seth Barrows 12 6 2 10 7 3 40 28
6 189788 9788 Matt Doherty 17 18 1 6 4 1 47 29
7 168195 8195 Geoff Loffredo 7 13 11 2 6 6 45 32
8 174320 4320 John Dowsett 14 5 4 5 11 13 52 38
9 399 399 Graham Hagger 5 29 17 18 8 7 84 55
10 F 161122 1122 Anne Dangy 11 17 18 11 10 11 78 60
11 60 060 Derrick Gallen 6 9 10 7 37 37 106 69
12 188581 8581 Bud Rogers 33 20 7 12 15 16 103 70
13 161004/8 1004 Steve Hicks 3 3 19 13 37 37 112 75
14 7 7 David Berridge 16 15 15 19 19 12 96 77
15 8008 8008 Mark Webber 20 23 22 9 9 18 101 78
16 E/3 E Richard Skeen 21 22 13 20 16 10 102 80
17 2 2 Chris Mangieri 22 11 16 21 13 20 103 81
18 105813 5813 Rudy Ratsep 8 1 3 37 37 37 123 86
19 170369 0369 Julian Barrowcliffe 13 14 9 14 37 37 124 87
20 174562 4562 Jamie Rogers 28 28 23 15 14 8 116 88
21 J 145667 5667 Connor Rust 23 24 21 17 17 14 116 92
22 204822 4822 Arthur Leiz 9 12 12 23 37 37 130 93
23 206085 6085 Tim Culver 18 26 26 24 12 17 123 97
24 J 130382 0382 Jean Michel 19 27 20 29 26 15 136 107
25 F 1885811 5811 Joan Butler 24 16 30 26 18 23 137 107
26 209362 9362 Will Pepi 15 19 24 16 37 37 148 111
27 J 162279 2279 Jake O'Brien 29 25 25 22 20 24 145 116
28 173655 3655 Fernando Gonzalez 25 21 29 30 23 21 149 119
29 155591 5591 Ryan Lewis 26 34 32 25 21 19 157 123
30 F 1 1 Rachel Gruzen 27 4 27 37 37 37 169 132
31 F Bagel Bouy Bagel Bouy Maxine De Havenon 30 33 31 27 24 22 167 134
32 J 71 71 Dylan Disunno 34 30 28 28 27 26 173 139
33 171023 1023 Henry Millette 31 31 33 31 22 27 175 142
34 J Superica Superica Liam Kenny 32 32 34 32 25 25 180 146
35 J/F Corner Bar Corner Bar Charlotte Kane 35 37 35 34 37 28 206 169
36 F 1864741 4741 Kia Pedersen 36 35 37 33 37 37 215 178
37 15882 5882 Michael Untermeyer 37 36 36 35 37 37 218 181




Race Series Report: Sebago Spring Series reported by Holly

What a fabulous Spring Race Series. Our last race was this past Sunday and we had 11 participants (which included 2 guest sailors from our District 8 group). PRO Tracy Kornrich and Assistant Miles Green ran 6 very fun races (thank you Tracy and Miles!). The wind was 8-11mph S-SE - a great equalized condition for all. 

For our Race Day 4, David Cripton took the day as 1st overall and 1st laser! Congratulations David!

For the Spring Series we had 6 qualifiers with 17 individual participants over the series. We did not miss one race this year. It was a fun series. Patrick Qualified for his significant help in setting up the safety boat and helping with new sailors over the series.

Once again Congrats to David C. who took the series!!!


Spring 2017 - RACE RESULTS
Final Series Scores - 6 qualifiers,
qualifiiers finishes points averaged place




David Cripton (laser) 1 / 1 1 1st laser




Tracy Kornrich (laser) 2 / 1 1.5 2nd laser




Holly Sears (laser) 3 / 1 / 2 2 3rd laser




Miles Green (laser) 4 / 2 / 2 2.67 4th laser




Patrick Daniels (sunfish) 1 / 1 / 1 1 1st sunfish




Matt Beck (sunfish) 2 / 3 2.5 2nd sunfish













Race 4 - May 21, 2017 PRO Tracy Kornrich, Assist Miles Green Winds 6-11mph, S-SE, 6 races (one throw-out)
FInishes listed with first number being the finish overall and the second number the finish by class
Participants Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 FINAL
lasers:







David Cripton (laser/full) 1 1 1 3 2 1 6/6 points - 1st overall/1st class Q
Ryo (laser/radial) 2 3 3 6/5 1 DNS/7 15/14 points - 2nd overall/2nd class club guest
Holly Sears (laser/full) 5 2 2 4 7/6 2 15/15 points - 3rd overall/3rd class Q
Bob Blanco (laser/full 3 4 6/5 2 3 4/3 16/15 points - 4th overall/4th class club guest
Ben Cripton (laser/full) 4 5 5/4 1 5/4 5/4 20/18 points - 5th overall/5th class
Torben Kuepper (laser/radial) 6 7/6 8/7 7/6 6/5 6/5 32/28 points - 7th overall/6th class
Liz Armstrong (laser/radial) 8/7 8/7 7/6 8/7 9/7 9/6 40/34 points - 8th overall/7th class
sunfish:







Patrick Daniels (sunfish) 10/2 9/1 9/1 10/2 8/1 8/2 44/7 points - 9th overall/1st class Q
Josh Barbanel (sunfish) 9/1 10/2 11/3 9/1 11/3 7/1 46/8 points - 10th overall/2nd class
Matt Beck (sunfish) 11/3 DNF 12/4 10/2 11/3 10/2 DNS 12/4 54/14 points - 11th overall/3rd class Q
Melissa Solnick (aero) 7/1 6/1 4/1 5/1 4/1 3/1 22/5 points - 6th overall/1st class


















Race 3 - May 14, 2017 PRO David Cripton, Assist Liz Armstrong Winds 10-14mph, NW, 6 races (one throw-out)
FInishes listed with first number being the finish overall and the second number the finish by class
Participants Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 FINAL
David Solnick (aero) 4/1 5/1 1/1 1/1 1/1 3/1 10/5 points - 1st overall/1st class
lasers:







Holly Sears(laser/radial) 5/3 1/1 3/1 2/1 3/1 4/2 13/6 points - 3rd overall/1st class Q
Miles Green (laser/radial) 3/2 2/2 4/2 7/3 4/2 1/1 14/9 points - 4th overall/2nd class Q
Torben Kuepper (laser/radial) 2/1 3/3 5/3 4/3 5/3 6/3 19/13 points - 5th overall/3rd class
sunfish:







Rune Hansen (sunfish) 1/1 4/1 3/1 2/1 2/1 2/1 10/5 points - 2nd overall/1st class
Lissa Solnick (sunfish) 6/2 6/2 6/2 5/2 6/2 5/2 28/10 points - 6th overall/2nd class
Josh Barbanel (sunfish) 7/3 7/3 7/3 6/3 7/3 7/3 34/15 points - 7th overall/3rd class









Race 2 - May 7, 2017 PRO Holly Sears, Assist Mark Rendel Winds 8-12mph, W, 6 races (one throw-out)
FInishes listed with first number being the finish overall and the second number the finish by class
Participants Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 FINAL
lasers:







Tracy Kornrich (laser/radial) 2 1 2 1 1 1 6 points - 1st Q
Miles Green (laser/radial) 1 2 1 2 3 2 8 points - 2nd Q
Dino Ness (laser/radial) 3 3 4/3 3 2 3 14 points - 3rd
sunfish:







Patriick Daniels (sunfish) 4/1 4/1 3/1 4/1 4/1 4/1 5 points - 1st Q
Matt Beck (sunfish 6/3 6/3 5/2 5/2 6/3 5/2 12 points - 2nd Q
Josh Barbanel (sunfish) 5/2 5/2 6/3 6/3 5/2 6/3 12 points - 3rd


















Race 1 - April 30, 2017 PRO John Decker, Assist Matt Beck Winds 10-20mph, dropping, S-SE, 5 races
FInishes listed with first number being the finish overall and the second number the finish by class
Participants Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5
FINAL
lasers:







David Cripton (laser/radial) 1 1 1 6 4
13 points - 1st Q
Tracy Kornrich (laser/radial) 2 4 3 1 3
13 points - 2nd Q
Holly Sears (laser/radial) 5 3 2 4 1
15 points - 3rd Q
Miles Green (laser/radial) 6 2 4 3 2
17 points - 4th Q
Torben Kuepper (laser/radial) 3 6 5 2 DNF/7
24 points - 5th
Dino Ness (laser/radial) 4 5 6 5 5
25 points - 6th
sunfish: sailed different courses







Patriick Daniels (sunfish) 1 1 1 1 1
5 points - 1st Q
Josh Barbanel (sunfish) 2 2 2 2 2
10 points - 2nd



Race Report: Seawanhaka Spring Fling 4/08/17

          22 sailors ventured out into Oyster Bay (off Billy Joel's house) in a 19 mph breeze, gusting to 24.  Lawrence McGrath took advantage of the surfable waves to dominate the fleet.  The winds were a bit subdued at the North end of the course in the lee of the land, but the waters off of Cove Neck saw screaming runs and lots of capsizes!  Only 10 sailors were left to finish the last race.  The event was followed by a great barbecue, which was also the awards presentation for Winter Sailing 2016-17.  A thank you to PRO Eric Johnson, ably assisted by Vicki Johnson and Easton from US Merchant Marine Academy, and thanks also to mark boat operators Will Peters and James Nevins.

2017 Spring
 
Fling
Number of Races 
Before Throwout
5  
Score Name Sail Radial Total Throw 1 2 3 4 5 6 7
1 Lawrence McGrath 472 9 4 4 1 2 2 1 1 2
2 Chris Poole 930 19 6 2 5 5 3 3 6 1
3 Paul Clifford 301 X 20 7 6 2 1 5 2 7 4
4 Ryosuka Saki 886 X 27 23 5 3 4 4 OCS 4 7
5 Andrew Roosevelt 269 28 23 DNS 14 3 1 4 3 3
6 Jeff Beckwith 804 47 23 1 18 11 10 OCS 2 5
7 Bob Blanco 616 50 23 11 6 9 14 5 5 OCS
8 Wyz Mooney 528 X 55 13 7 11 12 13 8 9 8
9 John McGrane 439 62 23 DNS 16 14 8 6 8 10
10 Robert Terry 156 63 23 9 12 10 15 7 10 WD
11 Henry Milleter 23 X 80 23 16 17 15 12 OCS 11 9
12 Frank Seckler 910 80 23 14 7 7 6 DNS DNS DNS
13 Holly Sears 364 X 81 23 10 15 13 11 9 DNS DNS
14 Lindsay Hewitt 95 X 82 23 3 4 6 DNS DNS DNS DNS
15 David Cripton 767 X 84 23 12 9 8 9 WD DNS DNS
16 Alicia Martorella 114 X 102 23 13 13 WD 7 DNS DNS DNS
17 Chuck McCarthy 82 112 23 17 10 16 DNS DNS DNS DNS
18 Joe Plisic 6528 X 115 23 15 8 WD DNS DNS DNS DNS
19 Graham Hagger 399 119 23 8 19 WD DNS DNS DNS DNS
20 Natalya Gontcharova 445 X 138 23 WD DNS DNS DNS DNS DNS DNS
21 Nicholas Becker 504 138 23 WD DNS DNS DNS DNS DNS DNS
22 David Kruse 866 138 23 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
 

                                                                                           
Laser sailors are welcome to return to a fantastic venue at Bellport Bay YC on 5/14/2017

It's a Laser regatta at Bellport Bay YC  Host of the 2016 Laser Open ACC's.
If your interested in qualifying for a slot in the  US singles than you must be a member of GSBYRA. 
The South bay Water Sports Association is a member of the GSBYRA. By becoming a member you also qualify for the GSBYRA Year End Annual Awards.
The Dinghy Shop has the applications at a nominal cost for the season.
 
Laser sailors are welcome guests to the GSBYRA invitationals, without a membership fee:  
Babylon YC July 1
WetPants YC July 8
Bayshore YC July 22-23
Westhampton YC July 29
Narrasketuck YC 8/12-13
Bellport Bay YC 9/2
Bellport YC Queen of the Bay Regatta PHRF 9/3

www.gsbyra.org   Click HERE for NOR


 

Hudson River YRA Schedule


News from Frank: Bow Down 2017 Laser Sailing in District 8:

     

On January 26, Breakwater YC held its 8th Annual Ice Breaker Regatta, which was run by superstar RC Marty Kank with assistance from Rachel Gruzen.  (W/L) races were held in Sag Harbor for downtown spectator viewing. Champion Chris Brodie, 2nd Julian Barrowcliffe, 3rd Bud Rogers.  1st Jr. Jean Mitchel,1st Radial Joan Butler. Breakwater Early Spring Series has started and runs every Saturday Rig 1pm,Race 2pm; As always-extra loaner boats are available, so drop in & join us!

 

Huguenot YC has had resurgence in its Laser frostbiting fleet this season; HYC is a short 20 minutes from Mid-Town NYC using Metro North and a 30-minute car ride.  The frostbite results are not final but the Radials are being led by: Ryosuke Sakai, Graham Hagger, and Iris Volgel. Bill Heintz, Sasha Tichter, and Jason Viseltear lead the Full Rig fleet. Racing continues until April.

On April 2, Huguenot YC hosts its annual HYC E.R.R.O.R. CUP  (aka Execution Rocks Race out & Return) all Laser Rigs are welcome, NOR is online.   A warm weather series is in the planning.

Nyack Laser Fleet has been privileged to have a Foiling Laser among its the fleet and so the members have been “flying” all winter.  The HHRYA-0ne Design Series has not yet been completed but Nyack BC is ready to get racing. Starting in June, Laser Tuesday Night Practice and Sunday Laser Races at Nyack BC.  Nyack BC 2017 Big 3 Laser Regattas are scheduled: The Lagoon Regatta May 29;The Firecracker July 4;and The Last Chance Sept 8th.

American YC one of the founding Laser Fleets continues its high power brand of Laser Racing and continues with a powerhouse team of Laser racing individuals who have been topping the podiums in the class the past few years. American YC has penciled in September 2nd as a District Event.

The Laser youth movement has taken hold at Westhampton’s Yacht Squadron, long time Laser sailor now club Sailing Director John Zambriski has invited District 8 to join their fleet with a Laser Regatta on July 29, all are invited young guns verse wise owls, and every one in-between. WHYS has an ideal dinghy beach launch site!

Harlem YC core group of Laser sailors who had scheduled to host District 8 regatta in 2015, but was nixed due to in climate weather would like to share that they have created a small boat membership for those who are “non-affiliated and would like a place to keep and use your laser and would be interested in Laser racing on Eastchester Bay.   

Southampton YC is hosting “Dr Hulls D8 Regatta”  Dr Hull has been one of the most generous sailors in the District and as a Laser sailor himself has put on this amazing BBQ/seafood feast for which the regatta is named after.  I would like to recognize the organizational and enthusiastic spirit of Kent Rydberg who really puts it together and finalizes it all.   This must come from his 30 years of mastery of East End sales of real estate with Douglas Elliman.

     

D8 Travelers:  The weather was nice in NY the week of February 11th, but it was much warmer down in Florida where some D8 sailors earned honors:  Florida Masters: Lindsay Hewitt 2nd Great Grand Master, Natalia Gontcharova  1st  Radial Apprentice, Rachel Gruzman 2nd Radial Apprentice, Eric Langendal 3rd Full Apprentice.

2017 Laser Open Mid-Winters East Regatta  competitors missed the snowstorm of Feb 25 2017:   Conrats to: C. Klinger, M. Ploch, A. Ellis, A.Talbot, M.Wallace, and J.P.Panarelli.

 

Early 2017 D8 Schedule:

Mar-April Saturday Spring Series @ Breakwater YC  

April 2   E.R.R.O.R. Regatta @Huguenot YC

April 8 Spring Fling Regatta@ Seawanhaka Corinthian YC

April 22 2017 Rules Seminar by North U@ Dinghy Shop

April-May Spring Series @ South Bay Water Sports

April-May Spring Series @Sebago Canoe Club

May 29   Lagoon Regatta @ Nyack BC

June 10 Dr Hulls Feast @ Southampton YC

July 4 Fire Cracker Regatta @ Nyack BC

July 8 Around Shelter Island Regatta @ Southold YC

July 21 Laser Clinic @ Shelter Island YC

July 23 Laser District Regatta @ Shelter Island YC

July 29 Laser District Regatta @ Westhampton YC

Aug. 8 Laser Regatta @ Devon YC  (pencil)

Aug. 19 Ward Bell Cup @ Sea Cliff YC

Aug. 26/27   Grand Prix @ Sayville YC

Sept. 2 Laser District Regatta @American YC (pencil)

Sept. 8 Last Chance Regatta @ Nyack BC

Sept. 10 Sebago Cup@ Sebago Canoe Club

Sept.-Oct Fall Race Series @ Sebago Club

South Bay Water Sports Association sails from the beaches of the Dinghy Shop, which will be hosting a Rules meeting, and spring/fall Laser Series. In addition, becoming a member of SBWPA makes you a member of the GSBYRA.

Shelter Island Yacht Club Annual Laser Clinic Friday July 21 followed by a Regatta on Sunday July 23, there is plenty of time to plan on sailing from historic Dering Harbor.

Sayville Yacht Club host of last years J24 NA, Laser ACC Masters, and Laser GP anticipates on hosting the Laser D8 Grand Prix August 26 and 27. Get ready for the Great Thermal of the Great South Bay along with Sayville YC hospitality.

Hempstead Harbor Club in Sea Cliff will host the Ward Bell Cup August 19, and also has Tuesday Night Laser Racing starting as early as May and continues throughout the summer.

The Sebago Canoe Club sails from an Oasis in Brooklyn NY  the club is a recreational co-op where the members provide volunteer time to support its club activities, maintain their grounds and up-keep of the club’s fleet of sailboats , kayaks, and canoes.   The fleet chair Holley Sears along with help from  Tracy Kornich have truly inspired its Laser fleet. This year Sebago has opened its club to outside racers with its Spring Series -Sundays April-May; The Annual Sebago Cup, on Sept 10 a one day long Distance race which has drawn nearly 20 Laser racers, and the Fall Series starting in Sept. thru October for the Eion Delap Cup to all Laser Sailors. For a appx. $15.00 daily entry fee you can bring your Laser down and get some racing in.  Should you want to attend a entire series, there is possibility of leaving your boat.   Best to contact sailing@sebagocanoeclub.org directly.

Laser Frostbiting at Seawanhaka Corinthian YC   is you sail a Laser than Frostbiting at SCYC is just way too easy and fun to miss.  It should be a bucket list item.  Once you drop your boat off for the season all you need to do is … drive up, set-up, sail, and return and have some chilly by a wood-burning fireplace. Of course family and friends are always welcome to view the action from the warmth of the clubhouse.  Frostbiting here would not be nearly as successful and fun as it is without the efforts by members like Eric Johnson and David Kruse. These men help make Laser frostbiting a great experience!   Their precision and expertise from rules meetings, to organizing instruction for sailors, and weekly reports and standings are outstanding; and of course a salute to Robert Terry for his ambitious videos recordings, and web site mastery.  Frostbiting continues until April 8, there are a lot of very skilled and fast sailors on the line and every week there is a new face or too.  Hats off to Chris Poole as he seems to be leading the way so far.   Mark Your Calendars for Saturday April 8th, Districts Spring Fling.    

 

 

D8 is looking for a few volunteers to assist with ideas, and those who are looking for updates can contact us at www.laserd8.org  

 



Harlem YC is in the process of creating a smallboat membership and have a core group of Laser Sailors who are actively trying to promote Laser
 sailing in the NYC area. Harlem YC currently hosts the local Sea Scouts, the Coast Guard Auxiliary, and Hudson River Community Sailing.  The Harlem YC, located on City Island, has recently revised it’s By-laws making small boat membership readily affordable.  Those of you that currently belong to a YC or boat club need not read any further.  For those that are non-affiliated and would like a place to keep and use your Laser and would be interested  in Laser racing on Eastchester Bay might want to check out this opportunity.  For those that have never sailed on Eastchester Bay it is an ideal location for dinghy racing. If interested go to www.hyc.org however please ignore the section on membership choices as it has not been updated to reflect the recent By-law changes.  You may contact me directly at jeepers2@optonline.net for further details.
They frostbite, have evening and weekend sailing. 
Thank-you 

Jeep Califano
Harlem Yacht Club


 

I find this pretty amazing - go to https://www.windyty.com/?surface,wind,now,43.469,-74.180,5 - its an animated wind map that really paints out the wind flow around the highs and lows - and, you can zoom in and out.


A note from Bob - Over the years, every now and then, I get a note from someone asking how to join a race. The short answer - just show up! We'll get you signed in at the site. We don't need advance notice, and we don't hold anyone responsible if they can't make it at the last minute (flashback to last years Southampton YC Regatta, when the alternator on my tow vehicle failed halfway there!) There may be an Invitational or some other event that requires qualifying, check the Schedule, but the vast majority of our events have no pre-registration. Anyhow, just bring your boat to the next regatta that looks good to you and you're in!

Check out District 8's videos at http://www.youtube.com/laserd8


News, events, interesting happenings?  New boat, career change, new baby?  Let me know and we’ll share it on the site!  This site is more than just race reports – it’s a great way for all of the good folks in District 8 to keep in touch.  Just e-mail me your info for posting.


For 2016 News and Scores, click here

For 2015 News and Scores, click here

For 2014 News and Scores, click here

For 2013 News and Scores, click here

For 2012 News and Scores, click here

For 2011 News and Scores, click here

For 2010 News and Scores, click here

For 2009 News and Scores, click here

For 2008 News and Scores, click here

For 2007 News and Scores, click here

For 2006 News and Scores, click here

For 2005 News and Scores, click here

For 2004 News and Scores, click here.


[Home] [News] [Regatta Schedule] [Contacts] [Classified Ads] [Instructional Videos] [Notes From the Winners] [Guide to New Racers] [Links] [Photo Albums] [Videos]